Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych u 22-latki?

Witam, mam następujące wyniki tsh 0.914 norma 0,270-4,200 ft3 2,14 norma 2,00-4,40 ft4 0,95 norma 0,93 - 1,70 oraz anty-tpo i anty-tg <3.0 norma 0,00-4,11 Mam 22 lata, jestem kobietą, czy takie wyniki są w porządku?:)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu.

Tyreotropina, czyli inaczej TSH jest to hormon przysadkowy, którego funkcją jest regulowanie pracy gruczołu tarczowego przy pomocy sprzężenia zwrotnego. Dlatego poziom hormonu tyreotropowego jest pierwszym badaniem diagnostycznym wykonywanym w potrzebie kontroli funkcjonowania tarczycy. Badanie wolnych frakcji FT3 i FT4 obrazuje hormony wydzielane przez ten organ.

Interpretując wyniki z powyższych badań, należy zawsze brać pod uwagę kontekst badania. Jest to wiek pacjenta, jego płeć, plany rozrodcze w przypadku kobiet, obecność chorób przewlekłych, czy przyjmuje on jakieś leki na stałe. Bardzo ważny jest wywiad kliniczny z pacjentem, czy doświadcza on objawów, które można powiązać z brakiem lub nadmiarem hormonów tarczycy.

Jeśli chodzi o TSH, przyjmuje się, że dla kobiety w wieku rozrodczym nie powinno przekraczać poziomu 2,5. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, mówimy nawet o wyniku 1 mU/l. Zatem Pani wyniki można uznać za prawidłowe.

Niski poziom przeciwciał świadczy o tym, że nie dotyczą Panią choroby autoimmunologiczne, prowadzące między innymi do niedoczynności tarczycy.

Nie wiem, jaki jest powód wykonania przez Panią badań. Jeśli są nim objawy, o których Pani nie wspomniała lub historia rodzinna, należałoby je powtórzyć za kilka miesięcy.

Poniżej znajdzie Pani nieco więcej informacji na opisywane tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.