Co oznaczają zmiany w obrębie płuc u 76-letniej osoby?

Witam , Moja babcia w tym roku skończy 67 lat. Od ok. 6 lat ma zdiagnozowany POChp. Miała także problemy z tarczycą (guzki) przyjmowała jodowanie niestety nie pamiętam jaki był to rodzaj tarczycy. Dwukrotnie doznała złamania nadgarstka (jak babcia twierdzi stwierdzono zwyrodnienia i osteoporozę, niestety nie jestem w pełni przekonana, że tak jest). Dwa dni temu otrzymała wyniki TK- klatki piersiowej z kontrastem. Rozpoznanie: J45.9 Astma oskrzelowa,nieokreślona. -płuca przejaśnione rozedmowo, z nakładaniem się pozapalnych zmian włóknistych, w obu płucach obszary matowej szyby- zmiany zapalne w przebiegu niewydolności krążenia,częściowo również wynikające z pozycji badania -w szczycie PP guzek śr. 13 mm i 8 mm - zmiany podejrzane - do weryfikacji w badaniu PET CT; - niewielkie zmiany niedodmowe w seg. 5 obu płuc - pojedyncze węzły chłonne w śródpiersiu i we wnękach w osi krótkiej dł. 7-8 mm - duże pnie naczyniowe klp w normie - światło tchawicy i oskrzeli zachowane - jamy opłucnowe bez cech płynu -nadnercza prawidłowe -zmiany ogniskowe w obu płatach tarczycy - układ kostny klp bez cech destrukcji; zaznaczony zanik kostny w odc. Th kręgosłupa; drobne zmiany zwyrodnieniowe w odc. Th kręgosłupa co wynika z powyższego opisu? czy ww. opis wskazuje na przerzuty? na co wskazuje wielkość węzłów chłonnych ? jakie są rokowania ? ps. lekarz nic nie powiedział nie wyjaśnił tylko dał skierowanie do szpitala.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna wizyta u pulmonologa lub tak jak lekarz dał skierowanie aby rozszerzyc diagnostyke i moc określić czym są powyżej opisywane zmiany