Co robić przy zbyt wysokim poziomie progesteronu?

Dzień dobry, Choryje na PCOS, miesiączki wywoływane Duphastonem. Na tę chwilę jestem w 40dc, od tygodnia boł/napięcie sutków orac podbrzusza jak przed okresem, ale miesiączki brak. Dzisiaj zrobiłam badania krwi: Progesteron 18.20 ng/ml Estradiol 195.0 pg/ml Beta HCG <0.20 mIU/ml W obserwacji cyklu podwyższona temperatura mierzona o stałej porze. Na co może wskazywać podwyższony progesteron a brak miesiączkowania w tym dniu cyklu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój spowodowany brakiem miesiączki we właściwym czasie. Jednakże istnieje bardzo wiele czynników wpływających na opóźnienie, a nawet zahamowanie procesu menstruacji.

Na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych, można by wstępnie wykluczyć ciążę, jako przyczynę spóźniającej się miesiączki. Istniejąca przypadłość PCOS może mieć decydujący wpływ na regularność oraz intensywność krwawienia miesiączkowego. Prawidłowym postępowaniem jest przyjmowanie wspomnianego preparatu na uregulowanie cyklu.

Przy schorzeniu policystycznych jajników może rzadko dochodzić do owulacji, co przyczynia się do występowania nieregularnej miesiączki, a nawet jej wtórnego braku. W takim przypadku, zajście w ciążę może zostać zaburzone.

Dla fazy lutealnej poziom progesteronu, który Pani przedstawiła jest prawdopodobnie prawidłowy. W tym czasie jego wartość się zwiększa, aż do momentu wystąpienia miesiączki. Dodatkowo estradiol również wystąpił w przyjętej normie referencyjnej, chociaż w górnej granicy.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić przyczynę opóźniającej się miesiączki. Prawdopodobnie, biorąc pod uwagę towarzyszące objawy, niebawem nastąpi krwawienie. Proponujemy Pani w razie przedłużającego się braku miesiączki, wizytę u lekarza ginekologa. Możliwe, że będzie istniała konieczność wdrożenia właściwego leczenia, aby wyregulować cykle.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron

https://zdrowie.parenting.pl/nieregularne-miesiaczki-przyczyny

https://zdrowie.parenting.pl/nieregularne-miesiaczki-a-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.