Co robić z wymiotami podczas miesiączki?

Dzień dobry jestem Marlena i mam 20 lat, miesiąc temu podczas okresu bardzo bolał mnie brzuch aż z bólu wymiotowałam ogólnie raczej mam dosyć wysoki próg bólu. Miesiąc później gdy zaczął się kolejny okres przebudzilam się w nocy miałam mdłości i wymiotowałam tydzień później sytuacja się powtórzyła. Nie mam żadnych innych objawów nie boli mnie brzuch itp tylko wymiotuje po przebudzeniu w nocy. Nie miałam nigdy problemów z żołądkiem ani nie jestem na nic uczulona. Chciałbym się dowiedzieć czy mam się zgłosić z tym do lekarza i jaka może być przyczyna tych wymiotów.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wśród kobiet cierpiących z powodu bolesnych miesiączek dolegliwości w postaci wymiotów czy biegunek w pierwszych dniach okresu nie są niestety rzadkością.

Przyczyną może być reakcja organizmu na silny ból lub wydzielanie prostaglandyny, która jest hormonem wywołującym silne skurcze macicy, mające na celu złuszczenie błony śluzowej macicy.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.

Niestety niektóre kobiety źle znoszą miesiączkę, nie ma jednak jednego remedium, które pomogłoby zniwelować wszystkie dolegliwości towarzyszące menstruacji. Natomiast faktycznie wskazana jest wizyta u ginekologa. Niekiedy nasilone dolegliwości miesiączkowe, mające charakter wtórny, są skutkiem zaburzeń hormonalnych bądź schorzeń w obrębie dróg rodnych – PCOS lub endometriozy – wówczas skurcze macicy podrażniają ściany otrzewnej, co powoduje wymioty.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza-objawy-leczenie-ciaza-rozmowa-z-ginekologiem-dr-mariuszem-piatkowskim.

W razie gdyby specjalista nie wykrył niczego niepokojącego może Pani zaproponować antykoncepcję hormonalną, która w większości przypadków zmniejsza dolegliwości okołomenstruacyjne, eliminując bolesność menstruacji oraz obfite czy nieregularne krwawienia.

Po szczegóły odsyłam do materiału dostępnego pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-korzysci-niesie-za-soba-stosowanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.