Co znaczą te niewielkie wzmocnienia kontrastowe w zakresie chrząstki?

Witam, mam 33 lata. od dluzszego czasu mecza mnie bole kregoslypa i biorda. wykonalem badanie MR kregoslupa odc.ledzwiowy oraz MR stawow biodrowo krzyzowych. czy moge prosic o interpretacje??? czy jest zle? czy da sie cofnac/zatrzymac rozwoj choroby? czy wprowadzic jakies specjalne cwiczenia/basen?do jakiego lekarza sie udac? ponizej opisy: -MR kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego bez kontrastu Badanie wykonano bez podania kontrastu i z zastosowaniem sekwencji: FRFSET2 ax., sag., FSE TI sag., ax., FSEIR sag., FGR ax. Pogłębiona lordoza lędźwiowa. Zmiany degeneracyjno-dehydratacyjne krążka międzykręgowego ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej na poziomie L5/S1. Ogniska obrzękowe szpiku kostnego w trzonach kręgowych w przyleganiu do przestrzeni międzykręgowej L4/L5/L5/S1.( Modic I). Dehydratacja krążka międzykręgowego na poziomach L4/L5 L5/S!. Niewielkie przepukliny dotrzonowe krążków międzykręgowych na poziomach Th10/Th11, Th11/Th12. Na poziomie L3/L4 centralna wypuklina krążka m.k na gł. 3,7 mm, z modelowaniem worka oponowego. Na poziomie L4/L5 obuboczna przepuklina krążka międzykregowego na gł. 4mm, z częściowym zajęciem zachyłków bocznych w przyleganiu do korzeni nerwów rdzeniowych. Na poziomie L5/S1 obustronne niewielkie, boczne przepukliny krążka międzykręgowego z przyleganiem do korzeni nerwów rdzeniowych S1 (kolizja ułożeniowa). Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych z hipertrofią wyrostków stawowych. Stożek końcowy rdzenia kręgowego o jednorodnym sygnale znajduje się na poziomie L1. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w normie. -badanie mr stawow krzyzowo-biodrowych bez kontrastu Uwidoczniono nieregularne obrysy stawow krzyzowo-biodrowych z obecnoscia nadzerek na powierzchniach uchowatych kosci biodrowej i krzyzowej po stronie prawej oraz podchrzestnymi obrazami sklerotyzacji silniej wyrazonymi po stronie prawej. Dodatkowo w poblizu powierzchni uchowatej masywu boicznego prawego kosci krzyzowej obecne sa cechy obrzeku kostnego. Widoczny jest takze wzmozony sygnal w obrazach T2 zaleznych, STIR i niewielkie wzmocnienia kontrastowe w zakresie chrzastki glownie powierzchni uchowatej kosci krzyzowej obustronnie o wiekszym nasileniu po stronie prawej. dziekuje

Opis oznacza liczne zmiany zwyrodnieniowe, będące skutkiem długotrwałego przeciążenia struktur kostno-stawowych i więzadłowych. Zawsze należy zmniejszyć poziom dolegliwości oraz pracować nad poprawą funkcji. Uzyskanie poprawy wymaga jednak czasu i wytrwałości. Ważna jest też współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki.