Co znaczą te zawroty głowy po przebudzeniu?

Witam. Trzy dni temu po przebudzeniu, leżąc jeszcze na lewym boku lekko zakręciło mi się w głowie. Zdziwiło mnie to, ponieważ nigdy takich objawów nie miałam. Później w ciągu dnia zauważyłam, ze zawroty pojawiają się głównie podczas przechylenia głowy w lewa stronę i trwają one około 5 sekund. Myślałam, ze samo mi to przejdzie jednak objawy utrzymują się już trzeci dzień i trochę się martwię… nie odczuwam żadnych bólów głowy. Chodzę jedynie lekko zaspana. Czy to może być coś poważnego.? Mam 30 lat

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani taką dolegliwość, która na pewno może w pewnym stopniu niepokoić. Ze względu na odległość, dość trudno jest ustalić dokładną przyczynę takiego objawu, i czy oznacza to pewną, konkretną chorobę.

W tym przypadku należałoby skonsultować się z lekarzem internistą, aby pomógł wskazać źródło takich dolegliwości. Jeżeli takie zawroty głowy będą się nadal utrzymywać, niezbędnym byłoby wykonanie pewnych badań diagnostycznych, takich jak: pełna morfologia krwi, CRP, poziom glukozy, sodu, wapnia, potasu, żelaza, kreatyniny, AST, ALT i ferrytyny w surowicy krwi.

Przyczyn zawrotów głowy może być wiele, gdzie mogą wynikać zarówno z chorób somatycznych, jak i czynników emocjonalnych, jako efekt przewlekłego stresu. Za taki stan mogą odpowiadać zaburzenia rytmu serca, hipoglikemia, niedoczynność tarczycy, wahania ciśnienia, schorzenia neurologiczne oraz choroby laryngologiczne, zwłaszcza uszkodzenia błędnika.

Dodatkowo z badań obrazowych można by wykonać tomografię głowy, USG tętnic szyjnych i EKG serca.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://zdrowie.parenting.pl/najczestsze-przyczyny-zawrotow-glowy-i-zaburzen-rownowagi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.