Co znaczą zmiany hypoechogeniczne w piersiach?

Witam! Mam 30 lat, dwójkę dzieci. Rok temu, będąc na kontrolnej wizycie u ginekologa, podczas badania miałam pierwszy raz w życiu usg piersi, na którym wyszło, iż mam zmianę 7x4 mm w lewej piersi. Udałam się z tym do onkologa, a on wtedy stwierdził bez dodatkowych badań, że to nic poważnego. Po 4 miesiącach powtórzyłam usg, w którym dodatkowo wyszło, że mam powiększone węzły chłonne w dole pachowym po stronie lewej 14x7 mm i 10x6 mm. Podobno nic poważnego. Dodam, że każdy lekarz zadawał mi pytanie, czy była pani ostatnio chora bądź czy przyjmuję jakieś leki. Zaznaczałam, że nie, ale odebrałam, że z racji wieku jestem zbywana. Teraz miesiąc temu byłam kolejny raz na badaniu i co się okazało: W PP zmiany hypoechogeniczne o wym. 7,9x4,2 mm (tu benignum?) w PL zmiany hypoechogeniczne o wym. 8,4x4,1 (tu benignum?), w obu dołach pachowych powiększone węzły chłonne, po str. prawej o wym. 24,2x9,9 mm po lewej 19,6x11 mm.

Chciałabym zaznaczyć, że nie chorowałam przez cały ten okres, a w przeciągu tych paru miesięcy pojawiło mi się sporo tych rzeczy. Dodam jeszcze, że babcie z obu stron zmarły na raka piersi. Proszę o ukierunkowanie mnie, co mam dalej zrobić, bo do tej pory spotykam się tylko z odsyłaniem na kolejne badania.

Witam serdecznie!

Pomimo iż rak piersi jest raczej domeną kobiet po menopauzie, przypadki zachorowań w Pani wieku także się zdarzają i to wcale nie rzadko.

Zwykle jeżeli kobieta w Pani wieku nie ma schorzeń towarzyszących, obraz w USG wskazujący na guz łagodny (tu benignum), zaleca się obserwację.

Inaczej sprawa się ma, jeżeli w rodzinie występowały przypadki raka piersi. Wtedy zazwyczaj wskazane byłoby wykonanie biopsji cienkoigłowej z opisywanych zmian. Ewentualnie można by się także zastanowić nad nakłuciem węzłów chłonnych do badania.

Najlepiej gdyby zgłosiła się Pani do onkologa lub Poradni Chorób Piersi, którzy powinni skierować Panią na wspomniane badania. Dodatkowo - jeżeli ma Pani możliwość warto odwiedzić Poradnię Genetyczną, która zajmuje się oceną ryzyka genetycznego zachorowania na raka piersi oraz w razie stwierdzenia skłonności genetycznej obejmuje pacjentów szczególnym programem badań kontrolnych. Skierowanie do Poradni Genetycznej wystawi lekarz rodzinny, do onkologa oraz Poradni Chorób Piersi skierowania nie potrzeba.

Proszę także pamiętać, że węzły chłonne bywają powiększone także z innych przyczyn - np. przewlekłych chorób infekcyjnych lub chorób hematologicznych (krwi). Radziłabym zatem wizytę u internisty, który oceni czy pozostałe węzły chłonne (szyjne, nadobojczykowe itp) są w normie. Do tego z pewnością należałoby wykonać badanie morfologii krwi oraz OB (ocena stanu zapalnego).

Pozdrawiam serdecznie!