Co zrobić w przypadku takiej przerwy w miesiączkowaniu?

Dzień dobry, mam 49 lat i przerwę w miesiączkowaniu od 6 tyg, jeden z lekarzy twierdzi ze trzeba wywołać okres, natomiast inny że tej praktyki się nie stosuje, chciałam nadmienić, że w piersiach od kilkunastu lat mam liczne torbiele, wiekszę i mniejsze

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przerwa w miesiączkowaniu w Pani wieku może świadczyć o rozpoczęciu menopauzy. Okres przekwitania najczęściej następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety.

Objawia się przede wszystkim zaburzeniami miesiączkowania - miesiączki stają się nieregularne, aż w końcu całkowicie zanikają. Dodatkowo kobieta może odczuwać rozdrażnienie, przyspieszone bicie serca oraz zaburzenia snu. Inne typowe dla menopauzy objawy to: wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry, spadek libido, uderzenia gorąca oraz nadmierna potliwość. Jeśli powyższe objawy występują u Pani to bardzo możliwe, że rozpoczęła Pani przekwitanie.

Menopauza nie jest jednak jednostką chorobową, a naturalnym stanem fizjologicznym i nieuniknionym etapem w życiu każdej kobiety. Nie można więc jej leczyć. Leczenie następuje w przypadku, gdy objawy stają się zbyt dokuczliwe. Często lekarze proponują wówczas hormonalną terapię zastępczą.

Więcej informacji o menopauzie znajdzie Pani w naszym serwisie pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/menopauza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.