Cofanie treści żołądkowych i bóle żołądka a wskazania do wykonania gastroskopii

Wczoraj byłem prywatnie ( brak ubezpieczenia) na konsultacji u gastrologa . Opowiedziałem o swoich dolegliwościach m.in o nawracającym cofaniu się treści żołądkowej, bólach żołądka, nudnościach itd. Pan doktor stwierdził refluks żołądkowy ale nie zlecił gastroskopi, powiedział, że na razie nie ma takiej potrzeby . Przepisał mi bioprazol, mam go brać przez kilka tygodni i jeśli to nie pomoże no to wtedy trzeba będzie zrobić badanie endoskopowe. Koszt wizyty to 100 zł, badanie 140 i teraz mam dylemat, nie wiem co robić. Jeśli dolegliwości nie ustąpią to czy mogę od razu zapisać się na gastroskopie, czy najpierw na kolejną wizytę i wydać znów 100 zł ,żeby usłyszeć ,że mam to badanie wykonać. Potrzebna jest zgoda lekarza na takie badanie?

Magdalena Mroczek

Skierowanie na gastroskopię wykonywaną prywatnie nie jest bezwzględnie wymagane, ale często wskazane. Najlepiej w tej sprawie bezpośrednio skontaktować się z placówkami, gdzie zamierza Pan wykonać badanie. Na NFZ zawsze trzeba mieć skierowanie.