Częste wpadanie w złość i uczucie cierpienia

Dzień dobry, Zawsze byłam introwertyczna i depresyjna - ale byłam z tym pogodzona. Moje życie układało się różnie (choroba wrodzona, ciężcy rodzice), ale w końcu poznałam kogoś dobrego dla mnie. Niestety ostatnio poczułam się przytłoczona życiem. Rozumiem skąd to się wzięło, a mimo to bardzo często wpadam w złość i moje subiektywne odczucie cierpienia pogłębiło się. Moje pytanie: czy wizyta u psychiatry wystarczy, czy przy rozumieniu genezy swoich problemów psychoterapia również jest niezbędna?

Dzień dobry,

Proszę udać się do psychoterapeuty, który również może Panią skierować do psychiatry jeżeli będzie to konieczne.

Wskazania do farmakoterapii i/lub psychoterapii w przypadku różnych zaburzeń zależą od wielu czynników, takich jak samo rozpoznanie, nasilenie objawów, całościowy stan pacjenta oraz jego możliwości i preferencje. W niektórych przypadkach uzasadnione jest poprzestanie na farmakoterapii i psychoedukacji, w innych to psychoterapia powinna mieć pierwszorzędne znaczenie. Inna sprawa, że czasami lepsze jest niej optymalne postępowanie niż żadne. Przydatne może być też zbadanie przyczyn niechęci do psychoterapii, bo być może jest ona oparta na niedostatecznej wiedzy o tej metodzie, a być może - na normalnym oporze, który sam w sobie jest materiałem do pracy. Zachęcam zatem do pierwszego kroku - czyli do konsultacji psychiatrycznej, z takim założeniem, że wybór metody terapii jest Pani decyzją. A żeby podejmować dobre decyzje, warto mieć jak najwięcej wiedzy w tym zakresie. Pozdrawiam.