Czy antykoncepcja nadal działa?

Dzień dobry, Od paru miesięcy przyjmuje tabletki Axia Conti. Ostatnio zapomniałam o tabletce i wzięłam ją po więcej niż 12h i potem wzięłam kolejną na dzień. Dopiero parę dni później przeczytałam na ulotce, że powinnam pominąć tabletki placebo i przejść do nowego opakowania z tabletkami czynnymi. Jednak już wzięłam jedną tabletkę placebo i teraz stresuje się czy powinnam normalnie przyjmować placebo a potem nowe opakowanie i czy nadal antykoncepcja działa. Co powinnam zrobić?
KOBIETA, 19 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za dłuższy czas oczekiwania na odpowiedź. W przypadku opóźnień w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych najlepiej sugerować się zaleceniami producenta, które opisane są w ulotce dołączonej do opakowania każdych pigułek.

Niestosowanie się do tych zaleceń może skutkować obniżeniem skuteczności tej formy antykoncepcji, a co za tym idzie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli rozpoczęła Pani przyjmowanie tabletek placebo, to najlepiej było stosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci prezerwatywy.

W obecnej sytuacji proszę wykonać test ciążowy, który na tym etapie powinien być już wiarygodny.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/13-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/12-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/15-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.