Jak mam dalej przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Zapomniałam wziąć tabletki antykoncepcyjnej na czas już ostatniej z tego blistra czyli dwudziestej pierwszej (tabletki 2 składnikowe 21 w blistrze), wzięłam ją po około 20h. Ostatnie współżycie było 10 dni temu. I czy powinnam teraz zacząć kolejne opakowanie bez 7 dniowej przerwy czy normalnie 7 dni przerwy i dopiero kolejne opakowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w przypadku pominięcia ostatniej tabletki antykoncepcyjnej najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie siedmiodniowej przerwy o jeden dzień wcześniej, czyli potraktowanie tego dnia jako pierwszego dnia przerwy. Wówczas antykoncepcja jest zachowana.

W obecnej sytuacji, a więc w przypadku 20-godzinnego opóźnienia w przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej może Pani rozpocząć przerwę, lecz najlepiej będzie skrócić ją o jeden dzień. Przyjmie więc Pani o jedną tabletkę placebo mniej niż powinna.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-o-dobe-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-aktywnej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-z-blistra.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.