Czy ćwiczenia oddechowe pomagają?

1,5 roku miałam depresję z nerwicą. Zaczęło się od złych myśli, a potem stany lękowe, ale poszłam do psychologa. Pomógł mi bardzo. Wracała mi radość życia i przez jakiś czas było okej, a dziś znowu mam jakieś załamanie. Mam myśli, których nie chcę.

Z mężem chcemy mieć dziecko, ale ja się boję, bo jak będę chora na depresję, to nie chcę zaniedbać dziecka przez swoje problemy psychiczne. Nie wiem, co mam robić? Czasem myślę, że oszaleję, że mam schizofrenię, ale oczywiście, że to myśli nawet mam takie, że nie kocham swojego męża.

Nie mam sił, ale staram się normalnie funkcjonować. Chodzę do pracy, spotykam się ze znajomymi, lubię się ładnie ubrać i mieć porządek w domu. Tak po prostu, to tylko te myśli mnie załamują. Myślę, że załamie się i że nie dam rady cokolwiek robić w życiu, a jednak wszystko robię, co do mnie należy.

Nie zaniedbuję obowiązków, ale przez te myśli przestaję być sobą, ba, nawet mam takie myśli, że jestem zła, a tak naprawdę to tak nie jest. Wiem, że przez ćwiczenia z oddechem można wrócić do normalności. Czy to prawda? Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

W tej sytuacji polecam Pani wizytę u lekarza psychiatry. Rozmowa ze specjalistą powinna wyjaśnić Pani wątpliwości odnośnie diagnozy. Na podstawie tak krótkiego opisu trudno mi stwierdzić, jaka może być przyczyna Pani pogorszenia samopoczucia.

Dokładniejszego opisu wymagałyby np. wspominane ,,niechciane myśli", które są powodem Pani niepokoju. Część Pani obaw jest, jak rozumiem, związana z lękiem przed nawrotem objawów depresji. Depresja może mieć charakter nawracający, jednak kolejne epizody depresyjne mogą różnić się nasileniem.

Nawrotowi depresji zapobiega odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia. Ważna jest również psychoedukacja, która polega na zrozumieniu, na czym polegają objawy choroby i jak je wcześnie zauważyć.

Wspólnie z terapeutą może Pani sporządzić np. listę objawów, które mogą wskazywać na nawrót depresji. Po zauważeniu u siebie tego typu objawów może się Pani zwrócić do lekarza i terapeuty, a odpowiednio wczesne leczenie stłumi objawy depresji.

Ćwiczenia oddechowe są bardzo pomocne w relaksacji, umiejętności opanowywania stresu, jednak nie mogą być jedyną metodą terapeutyczną w leczeniu depresji ani zaburzeń nerwicowych.

Serdecznie pozdrawiam