Czy dziecko narażone jest na promieniowanie?

Jestem w ciazy I pracuje jako pielegniarka na oddziale na ktorym od czasu do czasu wykonywane sa zdjecia rtg przy lozku pacjenta. Czy jesli podczas wykonywania zdjecia Rtg wychodze z Sali chorych , moje dziecko jest narazone na to promieniowanie ?

Lek. Paweł Szadkowski

Pewność dałyby tak naprawdę dopiero odpowiednio zbudowane osłony ('bunkier') taki jak na oddziałach diagnostyki obrazowej. Jeśli jest pani w oddzielnym pomieszczeniu (za ścianą) to dawka promieniowania w przypadku zwykłego zdjęcia RTG np. klatki piersiowej jest znikoma (ale zależy to od materiałów z których wykonana jest ściana). Najlepiej będzie jeśli poinformuje pani swojego przełożonego w o ciąży i nie będzie brała pani udziału w takich procedurach.