Czy jest duże ryzyko, że mogę być w ciąży?

Czy jest ryzyko ciąży? Doprowadziłam swojego chłopaka do wytrysku przez bokserki ręka, następnie przez około pół godziny leżeliśmy a później poszłam do toalety, umyłam ręce mydłem w kostce i wytarlam ręcznikiem. Po tym załatwiłam się. Czy przy podcieraniu się tą ręką papierem toaletowym mogły dostać się jakieś plemniki do pochwy i czy mogę być w ciąży. Może wydawać się do głupie, ale bardzo się stresuje, bo miałam dni płodne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma takiej możliwości – nie ma Pani powodu do obaw.

Żywotność plemników poza pochwą jest bardzo mała – plemniki giną w ciągu od kilku do kilkunastu minut, ponieważ są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne. Potrzebują odpowiedniej temperatury (bliskiej temperatury ciała) i wysokiej wilgotności.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc.

Stąd też może Pani zachować spokój, a jeśli jest Pani zainteresowana, jak skutecznie chronić się przed nieplanowaną ciążą, to odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-dla-nastolatkow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.