Czy ryzyko ciąży istnieje w tej sytuacji?

Kilka dni temu zrobiłam mojemu chłopakowi dobrze reka w spodniach. Doszedł, a kropla spermy znalazła się na moim palcu. Później trochę się przytulalismy, rękę między czasie wytarłam w posciel czy ubrania. Po kilku minutach użyłam żelu antybakteryjnego. Niestety zapomniałam o wymyciu rak. Następnie po godzinie znów przy okazji wizyty w sklepie zdezynfekowalam dłonie. Czy istnieje ryzyko ciąży? Mam na myśli, czy plemniki mogły dostać się do mojek pochwy podczas podcierania przy korzystaniu z toalety bądź kąpieli około 2 godizn później ? Dodam, ze mam dni płodne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie nie ma ryzyka ciąży w takiej sytuacji. Po wszystkich zabiegach żaden plemnik nie miał szansy na przeżycie – zarówno wytarcie dłoni, jak i żel antybakteryjny oraz czas zadziałały na jego niekorzyść. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-plemniki-zyja-w-ciele-kobiety.

Plemniki mogą przeżyć dłużej niż kilkanaście minut czy parę godzin tylko w przypadku sprzyjających im warunków środowiskowych. W organizmie kobiety może to być nawet okres 5 dni, ponieważ jest tam duża wilgotność oraz optymalna temperatura, wynosząca około 36-37 stopni Celsjusza. Na zewnątrz – czyli na przedmiotach typu ręcznik, pościel, skóra ludzka nie są w stanie przeżyć – gdy sperma wyschnie, plemniki giną. Temperatura i detergenty w postaci żelu antybakteryjnego również były w tej sytuacji zabójcze dla plemników. Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do materiału dotykającego zagadnienia spermy oraz plemnika: https://portal.abczdrowie.pl/plemniki-budowa-produkcja-nieprawidlowosci.

Oczywiście należy wziąć jeszcze pod uwagę żywotność plemników w spermie – jest to kwestia osobnicza, zaś uśredniona norma wynosi około 50%, przy czym jeżeli nie dostaną się w głąb dróg rodnych kobiety, to wędrówka plemnika z okolic pochwy jest również mało prawdopodobna. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.