Czy konieczne było pobranie wycinków z przełyku?

Dzień dobry, Wczoraj miałam wykonywaną gastroskopię ze znieczuleniem miejscowym. Głównym powodem był problem z przełykaniem. Lekarz obejrzał przełyk, gardło, żołądek i dwunastnicę. Wszystko było w porządku oprócz jeziorka śluzowo-żółciowego, ale to akurat przez kamicę żółciową, którą mam. Mimo braku zmian pobrał wycinki do badania histopatologicznego z dwóch części przełyku: dystalna część przełyku i proksymalna część przełyku. W jakim celu to zrobił skoro jak powiedział "Przełyk ma Pani ładny, nie ma żadnych powodów do niepokoju"? Czy zrobił to tylko dlatego, że wyraziłam zgodę na pobranie wycinka? Co może wykryć takie badanie histopatologiczne ze zdrowego przełyku? Proszę o wyjaśnienie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
KOBIETA, 23 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pobranie wycinków jest standardową procedurą medyczną podczas wykonywania gastroskopii, nawet jeżeli układ pokarmowy pozornie wygląda prawidłowo. Materiał biologiczny został najprawdopodobniej wysłany na badania histopatologiczne w celu wykluczenia/potwierdzenia obecności H.Pylori, która bytuje u wielu osób dorosłych, nie dając o sobie żadnych znaków, poza tym badanie to jest o wiele dokładniejsze i pozwala na lepsze określenie, czy u pacjenta występuje stan zapalny.

Za kilka tygodni powinna Pani odebrać wyniki i w razie stwierdzenia powyższej bakterii/komórek zapalnych należy udać do gastroenterologa, aby rozpocząć leczenie.

Więcej informacji na temat gastroskopii znajdzie Pani w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/zalety-gastroskopii

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ukladu-pokarmowego-gastroskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.