Czy kwasy Omega 3 i 6 podwyższają trójglicerydy?

Witam Zwaracam sie z pytaniem: Czy kwasy Omega 3 i 6 podwyższają trójglicerydy? Podobnie jak piwo wypite wieczorem i kawa z cukrem plus owsianka mogą zaburzyć poziom trójglicerydów? Miesiąc temu miałam 120 dziś 260. Czy to normalne?

Witam Panią

Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 wykazują hamujące działanie w stosunku do wątrobowej syntezy trójglicerydów, w związku z czym, mogą sprzyjać obniżeniu stężenia TG w surowicy krwi. Natomiast produkty bogate w węglowodany proste (nadmiar cukrów prostych w diecie) prowadzi to wzrostu poziomu trójglicerydów.
Podany przez Panią wynik jest zdecydowanie za wysoki, dlatego zalecam wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam