Suplementacja kwasów omega-3

Witam, rzadko jadam ryby a chciałbym dostarczać odpowiedniej ilości omega 3 dlatego mam kilka pytań. 1) czy w marketach znajde olej lniany budwigowy lub rzepakowy nierafinowany? prawdą jest że sa dobrym źródłem omega 3? 2) Lepiej kupić suplement diety omega 3 czy tran? Co do tranu z tego co zauważyłem mają jasną butelkę? więc chyba nie są za dobre? 3)Czy jest jakiś preparat omega 3 w formie leku nie suplementu diety? Z góry dziękuję za pomoc.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Faktycznie, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 są cennym składnikiem zdrowej diety i warto zadbać o ich podaż. Należy także zwrócić uwagę na odpowiednią proporcję kwasów tłuszczowych z rodziny Omega -3 i Omega-6 (stosunek Omega-6 do Omega -3 nie powinien przekraczać 4:1). Jeżeli chodzi o olej Budwigowy, to zawsze należy szukać tego w ciemnej butelce, często z dopiskiem, że jest on wysokolinolenowy - na pewno pewniej jest kupować go w aptekach niż w supermarketach. Należy jednak pamiętać, że oleje roślinne są źródłem kwasu alfa linolenowego, który musi zostać w organizmie przekonwertowany do Omega-3, co odbywa się z różną efektywnością. Dlatego też należałoby przede wszystkim wprowadzić odpowiednią dietę, która będzie bilansowała poziom dostarczanych kwasów tłuszczowych, a kiedy to, ze względu na przykład na preferencje smakowe, okaże się niemożliwe warto skorzystać z suplementów wysokiej jakości. Najlepiej wybrać się do apteki, zapoznać się z dostępnym asortymentem, przeczytać jego skład i w razie potrzeby poprosić o pomoc farmaceutę.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Sałatka z wędzonym łososiem, serem i pieczoną papryką

http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/salatka-z-wedzonym-lososiem-serem-i-pieczona-papryka.html?c=9