Czy lęk się kiedyś skończy?

Rok i 2 miesiące temu straciłam matkę, miesiąc później ojca. Zmarli tak szybko, oboje byli alkoholikami, ale kochałam ich całym sercem. Dopiero kilka miesięcy przed śmiercią mamy nie poznawałam jej. Kiedyś przyjaciółki, potem się tylko kłóciłyśmy. Od tego czasu zaczęłam mieć lęki, że też umrę, wszystko mnie nagle bolało, ciągle mi się wydawało, że zaraz zemdleję, aż po miesiącu takiego stanu trafiłam do psychiatry. Zaczęłam brać lek, trochę ulżyło, przynajmniej później mogłam zacząć zajmować się córką, mężem i domem, zaczęłam szukać pracy, by uciec z tego dołka. Biorę lek już rok i czasem dokucza mi znajomy lęk. Chcę wiedzieć, czy kiedykolwiek mi przejdzie? Chciałabym również skorzystać z pomocy psychoterapeuty, porozmiawać z kimś, kto mnie zrozumie. Proszę o pomoc i odpowiedź, czy i kiedy wyjdę z tego stanu?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
po śmierci bliskich osób zaczęła Pani mieć lęki przed własną śmiercią. Jest to naturalne, że właśnie wtedy zaczęła Pani obawiać się o własną egzystencję. Każdego z nas czasem męczą takie myśli. Jeśli jednak jest Pani trudno z tym walczyć i utrudnia to Pani codzienne funkcjonowanie, powinna Pani skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Dzięki temu zrozumie Pani, skąd tak naprawdę bierze się ten lęk. Będzie Pani otoczona wsparciem osoby, która Panią wysłucha i pomoże uporać się z nim. Proszę jednak mieć na uwadze, że psychoterapia jest procesem długotrwałym i wymagającym pracy nad sobą. Oczywiście dzięki wysiłkom może się Pani pozbyć lęku przed śmiercią, do czego gorąco zachęcam.
Bardzo cieszy mnie fakt, że zaczęła Pani szukać pracy. Nie wiem, czy aktualnie Pani pracuje, ale jest to ważne, żeby mieć zajęcie, które odrywa od ponurych myśli. Spotkania z przyjaciółmi i pasjonujące zajęcia również mogą przyczynić się do lepszego samopoczucia.

Proszę jednak pamiętać o wizytach kontrolnych u psychiatry.
Pozdrawiam serdecznie