Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 3 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy lek stosowany na trądzik może przyczynić się do wystąpienia wad genetycznych u dziecka lub nawet bezpłodności?

Mam 23 lata, jestem po niejednej kuracji antybiotykowej na trądzik i stosowaniu wielu leków zewnętrznych, które pomagały mi tylko na krótko. Ostatnio dr dermatolog zaproponowała mi leczenie lekiem A***. Zostałam poinformowana o wszystkich przeciwwskazaniach dot. jego stosowania i skutkach ubocznych. Moje wątpliwości dotyczą jednak tego, czy stosowanie tego leku jest bezpieczne? Czy nie wywoła to negatywnych skutków na przyszłość? Głównie chodzi mi o to, czy lek ten może spowodować bezpłodność albo wady u dziecka, które zostałby poczęte już po zakończeniu jego stosowania. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Leczenie trądziku

Trądzik atakuje nie tylko osoby w wieku dojrzewania. Często starsze osoby muszą się z nim zmagać przez długi czas. Obejrzyj film i dowiedz się, jak radzić sobie z trądzikiem.

Lek. Magdalena Szymańska
62 poziom zaufania

Dzień dobry!

Faktycznie zalecony lek jest bardzo silnym preparatem.
Zazwyczaj zastosowanie leku jest możliwe w przypadku, kiedy pacjentka nie jest w ciąży bądź w najbliższym czasie nie planuje w nią zajść, gdyż stosowane leczenie może uszkodzić płód. Zaleca się aby pacjentka na miesiąc przed leczeniem, w trakcie jak i miesiąc po zakończeniu kuracji stosowała skuteczną antykoncepcję.

Myślę, że przeprowadzona kuracja nie powinna wywołać negatywnych skutków w przyszłości, gdyż lek ten ma działanie teratogenne na płód.
Po zakończonej kuracji a właściwie miesiąc po niej nie powinna się Pani martwić.

Pozdrawiam!

Lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety