Czy mam szansę na zrzucenie tej nadwagi?

Kobieta, 65 lat, 160 cm wzrostu, ważę 56 kg. 7-8 kg nadwagi przybyło mi w ostatnich kilku miesiącach. Najlepiej czuję się i funkcjonuję gdy ważę 47-48kg. Jak ustalić dietę dzienną w oparciu o warzywa, owoce i otręby by w 2-3 miesiące zrzucić zbędne kg? Nie jem mięsa, dieta raczej warzywno - mączna i słodycze, które jestem w stanie znacznie ograniczyć lub wręcz wyłączyć słodycze. Nie jem pomidorów, ostrych warzyw i cebuli (refluks przełyku i niedobór kwasów żołądkowych - auto stąd pewne ograniczenia). Niestety moja aktywność fizyczna jest niewielka: zwyrodnienia kolan czasami całkowicie uniemożliwiają chodzenie. Czy mam szansę na zrzucenie uciążliwej dla mnie nadwagi, która pojawiła się pierwszy raz w życiu?

Dzień dobry,

Aby skutecznie i długotrwale zmniejszyć zawartość zapasowej tkanki tłuszczowej w podejściu do diety należy kierować się zdrowym rozsądkiem i dbać o właściwą relację z jedzeniem. Rekomenduje się unikać zarówno diet wyraźnie niskokalorycznych typu 1000 kcal, jak i diet eliminujących określone składniki pokarmowe, bądź poszczególne grupy produktów spożywczych (np. gluten, nabiał, nasiona roślin strączkowych), jeżeli nie posiada Pani poważnych przeciwwskazań lekarskich popartych odpowiednią diagnostyką. Dieta powinna charakteryzować się stosunkowo niewielkim deficytem energetycznym (np. 20 % w stosunku do całkowitej przemiany materii), co przełoży się na stopniowy ubytek masy ciała i pozwoli jednocześnie zachować większą ilość masy mięśniowej w długotrwałym procesie odchudzania, a także znacząco zmniejszyć potencjalne negatywne konsekwencje metaboliczne związane z długofalowym przestrzeganiem diety odchudzającej bazującej na ujemnym bilansie energetycznym. Trzeba ograniczyć kaloryczną żywność o wysokim stopniu przetworzenia (np. chipsy, słodycze, ciasta, produkty typu fast-food) i napoje słodzone typu cola. Najlepiej wyeliminować dostęp do nich w domu i w pracy. Ze względu na zgłaszane przez Panią objawy choroby refluksowej przełyku należy przestrzegać diety lekkostrawnej z ograniczoną zawartością substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego (np. kawa, mocna herbata, alkohol, cytrusy, kwaśna żywność, smażone potrawy, napoje gazowane). Koniecznie warto uprawiać regularnie ulubioną aktywność fizyczną, przy czym zachować racjonalne podejście i pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, albowiem organizm także potrzebuje czasu na regenerację powysiłkową. W Pani sytuacji najlepiej wybierać zatem lekką aktywność fizyczną w postaci regularnych spacerów, nordic walking, jazdy na rowerze czy chociażby pływania.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424