Czy mogę dostać blokadę bez wykonania rtg kregosłupa?

Mam 30 lat i jestem kobietą. 3 lata temu niosłam części łóżka do złożenia na piętro po schodach. następnie mi cos chruplo w dolnej czesi kręgosłupa. nie mogłam wstać przez jakieś 3 dni. Od tamtego czasu mam problem nasilają się  bóle nie mogę stać w jednym miejscu wyprostowana nie więcej niż 30 minut. Pracowałam w kuchni jako kucharz, teraz przestałam bo nie mogę ustać w jednym miejscu. Mieszkam w Londynie chodzę na konsultacje do lekarzy byłam przez 3 miesiące na fizjoterapii to nie pomaga. nie miałam zrobionego żadnego zdjęcia kręgosłupa. Teraz zostałam wysyłana na zastrzyki w l3 and l4. blokada w kręgosłup. Pytanie następujące jest czy mogę dostać zastrzyki w kręgosłup bez zdjęcia. Ból mam cały czas, tabletki nie pomagają. Proszę o odpowiedź, bo ja nie ufam tutejszej medycynie, czuje się  jak królik doświadczalny. Emilia S.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Napiszę, jak powinno wyglądać postępowanie w Polskich warunkach po takim epizodzie. W pierwszej kolejności, na samym początku powinno być wykonane badanie rtg kręgosłupa L-S, aby wykluczyć np. złamanie. Ponieważ mimo leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji, dolegliwości bólowe nie ustępują, jest to wskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego - w celu wykluczenia m.in. dyskopatii kwalifikującej się do leczenia operacyjnego.

Dopiero jeżeli nie ma wskazań do interwencji, a leczenie przewlekłe bólu neuropatycznego nie przynosi korzyści, można zastosować blokadę lub inne postępowanie, np. neurostymulację elektryczną.

serdecznie pozdrawiam!