Czy mogę mieć niewydolność żył w koniczynie?

Dzień dobry. Od ok. pół roku zauważyłem na prawym podudziu żylaka. Nie jest duży, na ten moment nie daje żadnych dolegliwości. W dniu dzisiejszym podczas kąpieli wyczułem w prawej pachwinie twardą „kulkę” o średnicy ok. 1cm, nie da się jej przesunąć, podczas dotyku nie boli. Chciałbym w związku z tym zapytać czy może być to powiązane z niewydolnością żył w tej koniczynie? Czy to co wyczułem może być węzłem chłonnym i w jakiś sposób może korelować z żylakami? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam i dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy o swoje zdrowie. Istotna jest odpowiednia reakcja oraz kontrola wszelkich nieprawidłowości, które mogą budzić niepokój.

Nie wspomniał Pan, czy w ostatnim czasie zauważył dodatkowe objawy uogólnione, jak bóle, czy drętwienie nogi, zmiany zabarwienia skóry, problemy z oddychaniem, czy podwyższoną temperaturę ciała. Wszystkie niepokojące dolegliwości należałoby zgłosić lekarzowi rodzinnemu.

Analizując Pana opis objawów, można by stwierdzić, ze na prawej nodze ukształtował się żylak, który można by poddać kontroli lekarskiej, jeżeli pojawiają się dolegliwości bólowe.

Natomiast w przypadku wystąpienia kulistej zmiany w pachwinie, można by przypuszczać, że jest to rodzaj kulistego żylaka, powiększony węzeł chłonny lub przepuklina pachwinowa. Każda z tych przypadłości wymagałaby zbadania przez lekarza. A z racji takiej, że ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładnie Pana stan zdrowia, zalecamy skonsultować się z lekarzem internistą. Prawdopodobnie będzie potrzebne wykonanie USG dołu pachwinowego. Takie badanie diagnostyczne będzie mogło przybliżyć przyczynę tej zmiany oraz rozwiać wszelkie wątpliwości.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-konczyn-dolnych

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.