Czy mogę przyjmować jakieś suplementy wspomagające przywrócenie właściwego poziomu hormonów?

Witam, od kilku miesięcy mój cykl jest nieregularny (ostatnio: 32,43,27,28). Byłam 10 miesięcy temu u ginekologa (wtedy cykle regularne), który przy badaniu USG 2 dni przed spodziewanym okresem zauważył pęcherzyk Graafa, ale wytłumaczył fakt dni płodnych moim młodym wiekiem (20 lat). Miesiąc temu poszłam do ginekologa w celu otrzymania skierowania do ginekologa endokrynologa, ponieważ pojawił się u mnie trądzik na szyi, plecach, ramionach i twarzy. Po rozmowie z ginekologiem (wspomniałam o nieregularnych cyklach i bardzo, bardzo bolesnych miesiączkach), przystąpił do badania USG 6 dnia cyklu (miesiączki trwają średnio 5 dni, cykl wtedy 27). Lekarz poinformował mnie, że mam pęcherzyki na obydwu jajnikach, brak pęcherzyka dominującego. Skomentował, że nie są ułożone w wianuszek (?). O ile dobrze pamiętam to wielkość jajników po 33 mm. Lekarz zasugerował mi hirsutyzm albo zespół policystycznych jajników. Dostałam skierowanie do szpitala w miejscowości, z której pochodzę, na oddział ginekologiczny z rozpoznaniem E28, gdzie się nie stawiłam, ponieważ nie jestem w stanie (studiuję w Warszawie dziennie, nie chcą mnie przyjąć na podstawie tego skierowania tutaj). Nie mam żadnych badań hormonalnych. Nie zauważyłam u siebie nadmiernego, ciemnego, grubego owłosienia oprócz dwóch włosów wokół brodawek sutkowych. Bardzo łatwo buduję masę mięśniową. Mam małe piersi, a ostatnio zauważyłam u siebie zakola. Moja waga stoi w miejscu, a mimo to powiększają mi się rozstępy na udach. Nie jestem pewna, czy moja łechtaczka jest normalnych rozmiarów. Byłam kilka dni temu u dermatologa w celu leczenia trądziku. Zostałam kolejny raz zapytana, czy usuwam owłosienie ma brodzie, nad górną wargą i na rękach. Ponownie zasugerowano mi badania w kierunku policystycznych i hirstutyzmu. Moje pytanie: czy na podstawie tych objawów jest się w stanie postawić diagnozę? Wizytę u ginekologa-endokrynologa mam za rok- czy tak długi czas oczekiwania może wpłynąć na moje zdrowie/wygląd? Czy powinnam podjąć jakieś kroki na własną rękę? Czy przyspieszyć leczenie idąc prywatnie? Czy zrobić badania hormonalne na własną rękę? Czy mogę przyjmować jakieś suplementy wspomagające przywrócenie właściwego poziomu hormonów? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź na moje pytania.

Lek. Paweł Szadkowski

Na podstawie tych objawów nie da się rozpoznać zespołu policystycznych jajników, ale można jak najbardziej go podejrzewać. Oczywiście, że może sobie Pani sama zbadać hormony: wolny testosteron, DHEA, DHEAS, androstendion, poziom LH i FSH, glukoza na czczo - tylko, że wynik też najlepiej jakby ocenił ginekolog albo endokrynolog.
Skierowanie do szpitala powinno "działać" w każdym szpitalu - w takim wypadku najlepiej udać się jeszcze raz do ginekologa, nawet prywatnie, zrobić usg i wziąć kolejne skierowanie.
Jest to Pani decyzja, czy chce Pani czekać rok, czy wcześniej pójść do szpitala lub prywatnie.