Czy mogłam zaszkodzić tak dziecku?

Przyjmuję preparat Pregna Plus od samego początku ciąży (od ok. 4 tygodnia ciąży). Zawiera on 27 mg żelaza. Ostatnio trafiłam na artykuł traktujący o tym że do 8 tygodnia ciąży nie wolno zażywać żelaza gdyż jest ono toksyczne dla płodu. Czy mogłam zaszkodzić swojemu dziecku? Chciałam robić wszystko jak najlepiej a tu taki błąd. Bardzo się martwię bo to moje upragnione dziecko.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

preparat Pregna Plus jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, zatem nie ma żadnego zagrożenia z jego strony dla rozwijającego się płodu. Toksyczność żelaza dotyczy dużych dawek, a proszę pamiętać, że w okresie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta z 18 mg do 27 mg. Choć w rzeczywistości organizmowi potrzebne są dużo mniejsze dawki, to jednak przyswajalność żelaza jest bardzo mała.

Nie ma Pani powodu do obaw, choć oczywiście warto kontrolować poziom żelaza, a także wysycenie nim organizmu, czemu służą badania kontrolne w poszczególnych trymestrach w ciąży. Przedawkowanie żelaza nie jest wcale takie łatwe, zwłaszcza, że nie zażywa Pani preparatów z dużymi dawkami tego pierwiastka. Natomiast żelazo obecne w suplementach diety dla ciężarnych ma zminimalizować ryzyko wystąpienia anemii, która choć jest w ciąży częsta, to jednak może być dla płodu niebezpieczna.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zelazo-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.