Czy możliwe są nerwobóle u 19-latki?

Jestem ostatnimi czasy bardzo zestresowana i ostatnio czuje ból po prawej stronie w talii tak jak chyba kończą się żebra. Są tez inne miejsca, jak wyżej między mostkiem a prawa piersią, po lewej stronie na dole tak jak kończą się żebra. Bywa ze atakaujs mnie wszystkie naraz. Czy to jest nierwoból? Żyje w stresie od dobrych kilku miesięcy niemal każdy dzień to dla mnie jeden wielki stres. Z drugiej strony zaczynam panikować ze to coś z wyrostkiem/wątroba etc. Słusznie? Nie wiem co powinnam zrobić w takiej sytuacji, bo dopiero co wyszłam ze szpitala a tam jakby nic mi nie dolegało.

Lek. Wojciech Zygmunt

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy wykluczyć organiczne przyczyny choroby (czyli występowanie rzeczywistych zmian narządowych). W tym celu warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne (morfologia krwi obwodowej, kreatynina, CRP, AlAT, AspAT, bilirubina, badanie ogólne moczu). Warto pomyśleć także o USG jamy brzusznej. Jeżeli lekarza prowadzącego nie zaniepokoi żadne z odchyleń w badaniu przedmiotowym, badaniach laboratoryjnych i obrazowych, można podejrzewać psychogenną przyczynę dolegliwości i udać się na wizytę do psychiatry. Pozdrawiam i życzę zdrowia.