Zblednięcie dłoni a objaw Reynauda

Strasznie zmarzłam w ręce, gdy wróciłam zrobiły się białe i zimne jak u trupa. Strasznie się wystraszyłam i zaczęłam panikować, jednak zaczęłam je pocierać, żeby przywrócić krążenie. Na początku nic nie pomagało tylko się powiększało, jednak wszystko wróciło do normy. Tej nocy wracałam z Holandii do Polski. Podczas powrotu całą drogę spałam, czułam się senna. Przebudzały mnie bóle w klatce piersiowej i mrowienie w rękach. Tej nocy strasznie schudłam, czułam to po sobie. Poszłam do lekarza, tam zrobiono mi badania krwi, z których wyszło, że wszystko jest w porządku, na kardiogramie miałam jakieś nieprawidłowości. Pani doktor przepisała mi aspirynę i tabletki uspokajające, a na dłonie maść. Jednak czasami mam takie nagłe ataki. Czuję dziwne pieczenie + ból jakby w płucach, robi mi się duszno i serce zaczyna walić jak oszalałe, robi mi się słabo. Znów poszłam do lekarza, on natomiast powiedział, że to od kręgosłupa, a mi te ataki się powtarzają i strasznie się boję. Często boli mnie także pod pachami i pod piersią, taki ból jakby żołądek mnie bolał, a i jeszcze czuję tak jakby węzły chłonne mi puchły. Dużo tego i boję się o zdrowie, nie pamiętam kiedy dobrze się czułam. Może jakieś prześwietlenie by wykazało co mi jest? Proszę o poradę co mam robić. Agata

Witam! Opisywane dolegliwości mogą mieć kilka przyczyn. Opisywane zblednięcie dłoni sugeruje objaw Reynauda. Objaw ten może towarzyszyć wielu chorobom, jak również może występować samodzielnie. Dość prawdopodobną przyczyną ogólnych dolegliwości wydaje się być nadmierny stres, zespół Da Costy, zaburzenia lękowe (nerwica). Jednakże aby przypisać dolegliwościom podłoże psychogenne koniecznie należy wykluczyć podłoże organiczne (somatyczne). Niestety nie opisała Pani wszystkich wykonanych badań, dlatego trudno jest stwierdzić, w których nie stwierdzono nieprawidłowości. Zwyrodnienie kręgosłupa jest jedną z możliwych przyczyn, ale w diagnostyce należy uwzględnić również m.in. zaburzenia czynności tarczycy, ewentualnie przyjmowane leki. W ramach diagnostyki konieczne jest badanie fizykalne, warto także wykonać takie badania jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, TSH, glukoza na czczo, jonogram, EKG, RTG klatki piersiowej. Warto sprawdzić masę ciała dokonując regularnych co tygodniowych pomiarów, ewentualne odczucia dotyczące węzłów chłonnych można zweryfikować podczas wizyty u lekarza poprzez zbadanie ich. Proponuję zachować spokój i pozostać pod opieką lekarza rodzinnego. Jeśli w wykonanych badaniach nie stwierdzone zostaną istotne odchylenia od normy wówczas proponuję skonsultować problem z psychiatrą (skierowanie nie jest potrzebne). Jeśli potwierdzi się psychogenne podłoże odczuwanych dolegliwości, wówczas psychiatra dobierze odpowiednie leczenie przeciwlękowe, które powinno spowodować ustąpienie dolegliwości oraz znacząco poprawić jakość życia. Pozdrawiam serdecznie!