Czy można zastosować w ciąży Olfen?

Jestem w 27 tygodniu ciąży. Przed ciążą miałam wypadek - upadłam z wysoka, bolał mnie kręgosłup, był on prześwietlany i wiele lat się z tym męczyłam. Kręgi, jak powiedział mi fizjoterapeuta, były poprzestawiane, stąd ból, bo nie mogłam nawet obrócić się na bok. Brałam tabletki Olfen gdy było źle, a docelowo pomogła mi fizjoterapia, masaże, naświetlanie. Teraz znów odczuwam dolegliwości, bo na razie nie chodzę na masaże. Czy mogę zażyć Olfen na tym etapie ciąży i czy to będzie bezpieczne? Na ulotce nie ma jednoznacznych wskazań czy można czy nie...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety 27. tydzień ciąży to III trymestr ciąży – tabletki Olfen zawierające diklofenak nie mogą być zażywane zwłaszcza na tym etapie ciąży. Może to doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego, a także – na późniejszym etapie – zahamowanie czynności skurczowej macicy. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może okazać się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-leki-sa-dozwolone-w-ciazy.

Zatem stosowanie tego leku w Pani przypadku jest bezwzględnie zabronione. Jeśli dokucza Pani ból kręgosłupa, to sugeruję oszczędzający tryb życia – zwłaszcza unikanie długiego siedzenia lub stania, a także dźwigania. W przypadku nasilonego, dokuczliwego bólu warto odwiedzić ortopedę, który zaordynuje bezpieczne w Pani stanie leki. Również wizyta u fizjoterapeuty może pomóc. Więcej o bólu kręgosłupa w ciąży oraz sposobach na łagodzenie go w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.