Czy muszę odstawić tabletki, gdy pojawiły się krwawienia w środku cyklu?

W ostatnim moim pytaniu poruszyłam problem krwawienia pośrodku cyklu (tabletki antykoncepcyjne biorę już siedem lat). Pani Doktor odpowiedziała mi, że może to być spowodowane długim okresem ich brania i po odstawieniu ich miesiączka uregulowałaby się w okresie do sześciu miesięcy. Czy naprawdę powinnam je odstawić i zrobić przerwę w ich braniu? Nigdy tego nie robiłam. Obawiam się zajścia w ciążę, bo słyszałam, że po takiej hormonalnej "kuracji" bardzo szybko można zajść w ciążę. Czy może kolejna zmiana tabletek (raz juz zmieniałam i nie pomogło) mogłaby pomóc, żeby te krwawienia ustały? Dziękuję za wszelkie rady i odpowiedzi.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W związku z tym, że zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inny preparat nie dała rezultatu, plamienia i krwawienia nadal występują radziłabym się coraz poważniej zastanowić nad ich tymczasowym odstawieniem.
Rzeczywiście istnieje większe ryzyko zajścia w ciążę przez około pół roku od odstawienia, co jest spowodowane częstą nieregularnością cykli, co za tym idzie trudnością w odróżnieniu dni płodnych od niepłodnych.
Tak czy inaczej, proponowałabym odstawić antykoncepcję i przez najbliższe pół roku dodatkowo zabezpieczać się mechanicznie.
Decyzja ta będzie dobra dla Pani zdrowia - długotrwałe krwawienia i plamienia mogą skutkować niedokrwistością.

Proszę przedyskutować swoją decyzję z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.