Czy ochrona antykoncepcyjna została zaburzona?

Witam, od 3 lat stosuje tabletki antykoncepcyjne Elin. Biore je zawsze regularnie o tych samych godzinach. Jakis czas temu zakupiłam tabletki ziolowe zwiekszające libido. Stosowalam je 3 tygodnie. Jednak dopiero niedawno dowiedziałam sie ze obnizaja one działanie tabletek antykoncepcyjnych gdyż zawierają ekstrakt z korzenia dzięgla chińskiego. Jednak zawsze oprocz przyjmownia tabletek antykoncepcyjnych rownież odbywalismy z partnerem stosunek przerywany. Czy duze jest prawdopodobienstwo ciazy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji i może on doprowadzić do ciąży. Skoro przez ostatnie 3 tygodnie stosowała Pani tabletki, które mogły obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej, to istnieje ryzyko, że mogła Pani zajść w ciążę.

Aby to sprawdzić należy wykonać test ciążowy po co najmniej 14. dniach od ostatniego stosunku. Wówczas wynik będzie wiarygodny. Może to być test ciążowy z moczu, który znajdzie Pani w każdej aptece, można również udać się do laboratorium, aby oznaczyć poziom hormonu beta-HCG.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dziegiel-chinski-zmniejsza-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dziegiel-chinski-obniza-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-wzieciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-moge-rozpoczac-taka-suplementacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.