Czy pieczenie miejsc intymnych oraz spóźniający się okres to coś poważnego?

Witam. Moja córka ma 13 miesiączkuje 6 miesięcy teraz okres jej się spóźnia nie wydziela jej się śluz z pochwy oraz od czasu do czasu piecze ja pochwa.Czy to coś powaznego.Dziekuje za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieregularne, bezowulacyjne cykle są charakterystyczne nawet dla pierwszych kilku lat miesiączkowania – krwawienie może pojawiać się raz na 2 tygodnie lub raz na 2 miesiące, może być bardzo skąpe i bezbolesne. Jest to zupełnie naturalne u dziewczynek, które niedawno miały menarche. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-kiedy-sie-pojawia-objawy.

Z kolei jakiekolwiek dolegliwości związane z genitaliami czy narządem rodnym, to jest pieczenie, ból, swędzenie lub pojawienie się upławów, zawsze wskazują na nieprawidłowości. Pieczenie pochwy może być spowodowane nieodpowiednią higieną intymną lub reakcją alergiczną na kosmetyki, wkładki czy żel do mycia lub proszek do prania. Warto zwrócić na to uwagę. Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie.

Niestety częstą przypadłością kobiet w każdym właściwie wieku jest grzybica pochwy, która może objawiać się pieczeniem i swędzeniem pochwy. Proszę porozmawiać z córką czy ma jakieś dodatkowe dolegliwości oraz czy wygląd jej sromu nie uległ zmianie (obrzęk, zaczerwienie, krostki). Może to być cenną informacją – w przypadku infekcji intymnych nieodzowna będzie wizyta u ginekologa.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.