Czy po badaniach u psychologa, mogłabym dostać nauczanie indywidualne?

Strach przed ludźmi a nauczanie indywidualne. Kazdego dnia, chociazby po delikatnym stresie np. stanie przy tablicy i odpowiedz ustna, sprawia we mnie niepokój. Boję się, że każdy na mnie patrzy, śmieje się, rozbiera wręcz wzrokiem. Po takiej lekcji odpowiedzi mojej ustniej, chodzę do toalety szkolnej, zamykam się i płacze. Przy płaczu towarzyszy mi atak paniki, kulę się przy ścianie i głęboko oddycham, tak jakbym nie mogła wziąć oddechu, czuje ucisk na gardle. Jestem cała roztrzęsiona, nie potrafię sprostać zadaniom nauczycieli, małe upomienie mnie, wywołuje u mnie lęk i łzy w oczach. Boję się również kontaktów z klasą. Ciągle spotykam sie z wykluczeniem z grupy, i brakiem zrozumienia. Nie umiem sie uczyc przez ciągle zestresowanie. Dzien za dniem martwie sie szkołom, ocenami, czy sprostam oczekiwania rodziców. Wolalabym dostać jeden, aniżeli odpowiadać, nawet jesli cos wiem. Czuje się niesprawiedliwie oceniana przez kazdego, i nie umiem sobie poradzić. Moje zycie to jeden wielki stres, ciągle martwienie się i płacz. Czy po badaniach u psychologa, moglabym dostać nauczanie indywidualne?

Szanowna Pani,

Rozumiem Pani cierpienie i chęć zaznania ulgi. Trudności, które Pani opisuje niewątpliwie ogromnie utrudniają Pani funkcjonowanie i zamieniają chodzenie do szkoły w koszmar.
Ze swojej strony jednak zdecydowanie będę odradzała Pani staranie się o nauczanie indywidualne. W przypadku zaburzeń lekowych, takich jak Pani opisała, unikanie stresorow prowadzi tylko do zwiększenia objawów a nawet ich przeniesienia na inne dziedziny zycia. Istnieje poważne ryzyko, ze gdy dostanie Pani nauczanie indywidualne, leki zamiast ustąpić zaczną pojawiać się w innych sytuacjach - na przykład przy wyjściu do sklepu czy rozmowie telefonicznej.
Chociaż takie wyjście kusi chwilowa ulgą, może mieć naprawdę bardzo negatywne konsekwencje dla reszty Pani życia.
Lepszym wyborem w takiej sytuacji jest skorzystanie ze wsparcia lekarza psychiatry, który dokona odpowiedniej diagnozy oraz wdroży wsparcie farmakologiczne, które obniży dokuczliwość pojawiających się objawów. Następnym krokiem jest udanie się na psychoterapię (w przypadku lęków duża skuteczność ma terapia poznawczo - behawioralna) celem wyeliminowania przyczyn pojawiających się dolegliwości raz na dobre.
Życzę Pani powodzenia.

Dzień Dobry Pani,

Jest to możliwe, po zaopiniowaniu przez psychologa, które to dalej jest opiniowane przez Komisję decyzyjną.
Z mojej strony zachęcałabym Panią mocno do konsultacji i podjęcia terapii w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu (jeśli jest Pani już pełnoletnia, jeśli nie,proszę poprosić Mamę o pomoc).

Z przesłaniem dla Pani tylko zadowalających relacji z Ludźmi,
irena.mielnik.madej@gmail.com