Czy po porodzie wypadła mi pochwa?

Jestem 6 tyg po porodzie siłami natury z użyciem vacum. Dziś po prysznicu stwierdziłam, że zobaczę jak wygląda moje krocze i po rozsunięciu warg sromowych nie ujrzałam wejścia do pochwy, tak jak by jakiś różowy balonik tam był zamiast wejścia. Czy to może być wypadająca pochwa/macica? Jeśli tak to czy w przyszłości jest możliwe zajście w kolejna ciąże i donoszenie jej?

Redakcja abcZdrowie

Witam, bywa, że wskutek ciężkiego porodu lub urodzenia dziecka o dużej masie dochodzi do uszkodzenia aparatów wieszadłowego lub podporowego. W dużym skrócie są to mięśnie, więzadła, powięzi, których celem jest zakotwiczenie, a także podtrzymywanie pochwy oraz macicy. One właśnie sprawiają, że ściany pochwy nie uwidaczniają się nawet podczas parcia na stolec. Gdy jednak zostaną uszkodzone – jak wspominałam – może dochodzić do wysuwania się ścianek pochwy, a nawet macicy. Tak może być w Pani przypadku. W skrajnych przypadkach defekt ten może prowadzić do dolegliwości bólowych, uczucia parcia na stolec, nietrzymania moczu, bólu podczas stosunku i wielu innych. Tutaj więcej na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-macicy-i-pochwy. Warto wiedzieć, że czas rekonwalescencji pochwy po porodzie to okres połogu, czyli ok. 6-8 tygodni. W tym czasie również hormony (w tym relaksyna) wpływają na „rozluźnienie” pochwy. W przypadku kobiet karmiących piersią ten okres może się wydłużyć, ale potem pochwa powinna wrócić do stanu sprzed ciąży. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest konsultacja ginekologiczna – w przypadku zmian mniej zaawansowanych lekarz może przepisać globulki i hormony w tabletkach. Z pewnością zaleci również ćwiczenie mięśni Kegla, mających niebagatelny udział w powrocie do sprawności. Więcej informacji na ich temat oraz sposób na ćwiczenie mięśni Kegli w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-miesni-kegla-w-ciazy. Pomocna może okazać się również konsultacja u uroterapeuty – warto wiedzieć, że są różne metody wspomagania leczenia wypadania narządów rodnych. Gdy ginekolog jednak uzna, że obniżenie narządów rodnych jest duże, może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Dokonuje się tzw. operacji podnoszących, polegających na wstawieniu specjalnej siatki z polipropylenu w zastępstwie uszkodzonych mięśni i więzadeł. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.