Dlaczego z pochwy wychodzą mięśnie?

Witam jestem po dwóch porodach,od samego początku czułam ja wysuwają mi się mięśnie z pochwy. Często mam infekcje oraz stany zapalne.Czuje duży dyskomfort przy stosunkach ,zapowietrzam się nie tylko podczas seksu.. Ostatnio pojawił się problem z nietrzymanie moczu. Pani ginekolog stwierdziła iż kobiety mają gorzej i żebym nie wymyślala. Proszę mi powiedzieć czy mam wskazania do plastyki i czy powinnam zmienić ginekologa ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obniżenie narządu rodnego, które opisuje Pani jaką „wysuwanie się mięśni” jest częstą konsekwencją porodu naturalnego. Bezwzględnie podlega leczeniu, zwłaszcza gdy towarzyszą mu częste infekcje pochwy czy nietrzymanie moczu. Choć należy tu zaznaczyć, że sam dyskomfort i brak odczuwania satysfakcji seksualnej już jest powodem, dla którego warto rozważyć leczenie. Niestety wciąż pokutuje przekonanie, że tego typu problemy są częścią składową kobiecego losu i trzeba się na nie godzić – nie jest to prawda, zwłaszcza że współczesna medycyna oferuje kilka możliwości leczenia dolegliwości wynikających z obniżenia narządu rodnego, potocznie zwanego wypadaniem macicy. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-macicy-i-pochwy.

Jeśli zmiany nie są zaawansowane, to warto zwrócić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego – w Pani przypadku diagnostyce będą podlegać przede wszystkim mięśnie dna miednicy, które zapewne są osłabione. On podejmie decyzję o wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń i/lub rehabilitacji uroginekologicznej. Pomocny tu jest biofeedback oraz elektroterapia, o czym poinformuje Panią fizjoterapeuta. Ginekolog może pomocniczo wprowadzić terapię hormonalną – estrogenową – w postaci czopków i maści. Więcej o leczeniu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-wyleczyc-nietrzymanie-moczu. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, specjalista decyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Sugeruję niezwłoczne skontaktowanie się z ośrodkiem fizjoterapeutycznym, a także ginekologiem, który poprowadzi proces leczenia. Proszę również zapoznać się z sugestiami naszych specjalistów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obnizenie-narzadow-rodnych-po-porodzie oraz w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-narzadow-rodnych-co-moze-byc-przyczyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.