Czy po zażyciu tych leków mogę prowadzić samochód?

Dzień dobry chciałam zapytać jak leki trittico cr i tisercin wpływają na jazde samochodem? Leki te dostałam od psychiatry ponieważ mam problem ze snem i lękami nocnymi. od 2,5 roku leczę się na zaburzenia lękowe. trittico mam zacząć od 1/3 tabletki wieczorem póżniej 2/3 i później 1 cała tabletka chyba że mniejsze dawki okażą się wystarczające to stosować mniejsze. tisercin mam stosować doraźnie też 1 tabletke. czy po zażyciu tych leków rano bezpiecznie mogę prowadzić samochód?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowany przez Panią lek Trittico delikatnie może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i należy z niego zrezygnować wyłącznie wtedy, gdy odczuwamy senność i zmęczenie po zażyciu leku. W przypadku przyjmowania Tisercinu, na początku kuracji nie należy kierować pojazdami ani obsługiwać maszyn, a o dalszej możliwości wykonywania tych czynności powinien zadecydować lekarz prowadzący.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/trittico-cr

https://portal.abczdrowie.pl/trazodon

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam Panią,

Na pytanie zawarte w tytule otrzymała Pani odpowiedź od redakcji.

Ja chciałam poruszyć jeszcze jedną kwestię. Napisała Pani:

,,od 2,5 roku leczę się na zaburzenia lękowe". Podstawową i często wystarczającą

formą leczenia zaburzeń snu i zaburzeń lękowych jest odpowiednia psychoterapia.

Jeżeli zachodzi konieczność wzmocnienia osłabionego układu nerwowego

lub odczuwane objawy są szczególnie uciążliwe, wtedy doraźnie stosuje się

środki farmakologiczne.

Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające, obniżające napięcie,

czasem antydepresanty o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,

że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia, ale nie leczą choroby.

Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia snu i zaburzenia lękowe,

należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy zaburzeń lękowych,

ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób wyleczenia.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami (np. problemy ze snem), dzięki czemu

odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/