Czy podane wyniki świadczą o chorobie Raynauda?

Witam, proszę o opinie nt. oceny naczyń kapilarnych : naczynia kapilarne obu dłoni liczne, kapilary średniej długości, ramiona kapilar średniej grubości liczne, łuki kapilar poszerzone liczne, kapilary poskręcane dość liczne, kapilary pofałdowane liczne, nierównomiernie wypełnione krwią liczne, przepływ krwi niewidoczny, tło jasnoróżowe. Czy podane wyniki świadczą o chorobie Raynauda?

Lek. Paweł Szadkowski

Rozpoznanie pierwotnego objawu Raynauda (choroby Raynauda) opiera się na wywiadzie (charakterystyczny obraz kliniczny) i wykluczeniu przyczyn wtórnego objawu R. Najlepiej udać się więc do lekarza kierującego na badanie lub reumatologa.