Czy powinnam brać jakieś suplementy na poprawę pracy serca?

Witam, jestem kobietą, mam 35 lat. Mam lekką nadwagę i od jakiegoś czasu mam niskie ciśnienie rozkurczowe tzn 57-60. Skurczowe jest ok 120. Czy powinnam brać jakieś suplementy na poprawę pracy serca, albo zgłosić się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wartość, którą Pani podała jest prawidłowa i wysoce wskazana u dorosłych osób – nie wskazuje na żadne problemy, natomiast proszę pamiętać, że jednostkowy pomiar nie przesądza o niczym. By móc mówić o jakichkolwiek nieprawidłowościach, wskazane byłoby dokonywanie pomiaru ciśnienia krwi przez pewien okres – np. 1-2 tygodnie, codziennie o tej samej porze.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe.

Warto wiedzieć, że niskie ciśnienie nie jest tak niebezpieczne jak ciśnienie zbyt wysokie, z którym borykają się m.in. osoby otyłe (a nie z nadwagą). Często niskie ciśnienie krwi jest też cechą osobniczą, ale gdy pojawia się nagle, można domniemywać np. nieprawidłowe nawodnienie organizmu.

Oczywiście, jeżeli taki wynik pomiaru ciśnienia odbiega od Pani zwyczajowego wyniku badania lub ma Pani jakieś dolegliwości, mogące sugerować zaburzenia pracy serca, to warto skonsultować się z internistą. To do niego należy decyzja o ewentualnym skierowaniu Pani do specjalisty.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niskie-cisnienie-objawy-leczenie-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.