Czy to dobre ciśnienie dla 11-latki?

Witam! Ostatnio mojej córce często leci krew z nosa (nawet 6 raz dziennie). Tak, wiem, że już zrobiłam takie pytanie, ale dodatkowo zmierzyłam jej ciśnienie i wychodzi jej coś w granicach 95/65. Czy to jest dobre ciśnienie dla 11-latki? Chodziłam z nią po lekarzach. Wszystkie badania wyszły dobrze, a "lekarz" w CZD kazał kupić ciśnieniomierz z biedronki!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciśnienie krwi u dzieci nie powinno przekraczać wartości 110/77 mm/h, natomiast, czy u Pani córki wartość pomiaru wskazuje na jakieś nieprawidłowości nie sposób ocenić na podstawie jednostkowego pomiaru.

By móc domniemywać jakieś nieprawidłowości, konieczne jest dokonywanie pomiarów w pewnym odcinku czasowym – np. codziennie przez tydzień lub dwa, skrupulatnie notując wskazania ciśnieniomierza. Oczywiście należy pamiętać, by ciśnienie krwi mierzyć o podobnej porze. Dopiero takie wykonywanie pomiaru będzie miarodajne.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Co do krwawienia z nosa, to zazwyczaj można go powiązać z ciśnieniem krwi, gdy mowa o miażdżycy czy nadciśnieniu tętniczym – u dorosłych są to najczęstsze przyczyny krwotoków z nosa. Natomiast, by wskazać ich przyczynę u Pani córki, konieczne są badania, niestety bez tego trudno domniemywać źródła krwawienia.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-nosa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.