Czy powinnam się leczyć, aby móc zajść w ciążę?

Witam!
Mam 29 lat. Moje cykle zwykle trwają 23-24 (czasem dłuższe 26) dni. Od 10 miesięcy staramy się z mężem o drugie dziecko. Z pierwszym zaszłam bez problemów (8 lat temu). Ostatnio postanowiłam wypróbować testy owulacyjne. Z uwagi na krótki cykl - 24-dniowy coś mnie skłoniło, aby zrobić test już 3 dnia cyklu, okazał się pozytywny, 4 dnia również, 5 dnia nie zrobiłam testu, natomiast 6 dnia wynik był negatywny.
Moje pytanie, czy to możliwe, aby mieć owulację jeszcze podczas miesiączki (krwawienie trwa u mnie 4-5 dni, potem 2 dni to tylko plamienia)? Czy powinnam się leczyć, aby móc zajść w ciążę?
Pozdrawiam

29 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Przy krótkim cyklu o długości około 20 dni, do owulacji może dochodzić jeszcze w czasie krwawienia miesiączkowego. Taka sytuacja nie ułatwia zapłodnienia, ale go też nie uniemożliwia.
Testy owulacyjne są wrażliwe na wyrzut hormonu LH, który następuje tuż przed owulacją i ją inicjuje. Ze wskazań testu wynika, że do owulacji doszło około piątego dnia cyklu, a dany cykl powinien trwać wtedy ok. 21 dni. Zmniejszone ryzyko zajścia w ciążę wynika też z trudniejszego dostępu plemników do jajowodów w trakcie miesiączki oraz faktu, że wiele par unika seksu w tych dniach.
Pozdrawiam serdecznie!