Czy powinnam wykonać kontrolę u ginekologa?

Witam, od 2.5 roku stosuję antykoncepcję hormonalną (Viness). W zeszłym miesiącu w 3 tygodniu blistra zapomniałam zażyć 1 tabletki. Stosując się do ulotki pigułkę przyjęłam wraz z kolejną, a na koniec blistra nie zastosowałam odstawienia i rozpoczęłam od razu kolejny blister. Wg cyklu, 2 dni temu powinno wystąpić krwawienie (z odstawienia). Odczuwam jak wszystko pracuje jak przy PMS (lekki skurcz podbrzusza, częstsze oddawanie moczu), jednak krwawienie nie występuje. Czy takie objawy są normalne, bo organizm "przystosowuje" się do nowej długości cyklu, czy powinnam zgłosić się do ginekologa?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku nieprawidłowego zastosowania tabletek antykoncepcyjnych (w 3. i 1. tygodniu ich przyjmowania), pomimo podjęcia działań opisanych w ulotce, ich działanie może być osłabione i istnieje bardzo niewielkie ryzyko ciąży. W związku z tym, pierwszym krokiem, jaki powinna Pani podjąć, gdy nie pojawi się krwawienie z odstawienia, jest wykonanie testu ciążowego. W sytuacji, jeśli wyjdzie pozytywny, nie należy kontynuować antykoncepcji, warto wtedy udać się także do lekarza ginekologa.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.