Czy pozwalać 6-miesięcznemu dziecku na stanie na nóżkach?

Witam serdecznie. Moje pytanie może okazać się śmieszne, lecz jest dla mnie bardzo istotne. Moje 6-miesięczne dziecko od kilku tygodni na siłę chce, aby go stawiać na nóżkach. Zaraz po tym zaczyna podskakiwać jak zajączek i widać, że ma przy tym wiele radości. Kilka dni temu kupiłam mu 'skoczka tygryska' na sprężynie, zawieszanego na futrynie drzwi. Wsadzam tam małego i od razu zaczyna się odbijać na paluszkach i kica radośnie. Moje pytanie brzmi - czy nie forsuję mu za bardzo plecków? Od kilku dni siedzi bez podparcia (jeszcze się kiwa na boki, ale coraz mniej), nie wiem czy jego kręgosłup jest już na tyle sztywny i mocny, aby utrzymać ciężar ciała przy skakaniu? Czy to możliwe, że przez wczesne stawianie dziecka mogę je nabawić szpotawych stóp, kolan czy też ud? Jest bardzo ruchliwy i towarzyski. Wyrywał się do podnoszenia główki w wieki kilku godzin po porodzie... Dodatkowo chciałabym zapytać o sen maluszka. Kładąc się spać, strasznie wykopuje nóżki do góry. Rzuca nimi bez opamiętania, nawet na 'śpiocha', czasami przy tym popłakując. Zasypianie jest bardzo problemowe... Co może być przyczyną takiego zachowania? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Rozwój każdego dziecka jest inny, ważne by odbywał się w pewnym zakresie norm. Jedne stawiają pierwsze kroki już w 7. miesiącu, inne gdy mają ponad roczek. W przypadku Państwa dziecka zapewne ten rozwój jest szybki. Należy dziecku pozwolić wykonywać swoje własne ćwiczenia, można mu w tym pomagać przytrzymując za rączki - jest to rodzaj zabawy, ale i ćwiczenia kształtującego odpowiednie krzywizny kręgosłupa i mięśnie osiowe. Nie ma to wpływu na wspomniane wady stóp i stawów kolanowych. Opisywany "skoczek tygrysek" jest natomiast odradzany, gdyż może powodować nadmierne obciążenia przy nieprawidłowej pracy mięśni przez zbyt długi czas w jakim dziecko przebywa w uprzęży.

Tak, jak napisałem wyżej, dziecku należy pozwolić robić to, co chce, ale nie w nadmiarze. To jest proces naturalny i nie należy go wspomagać w sztuczny sposób. Problem ze snem dziecka w tym wieku jest charakterystyczny dla okresu ząbkowania. Tak czy inaczej, warto zgłosić się do lekarza pediatry/rodzinnego w celu zbadania niemowlęcia i wykluczenia innych przyczyn tego problemu.

Pozrawiam i życzę powodzenia.

Witam,
Wiek 6 miesięcy jest idealnym do wprowadzenia rutyny przed snem. Z tego co przeczytałam, jest Pani mamą szybko rozwijającego się malucha :) takie dzieci są z reguły bystre u bardzo spostrzegawcze. Jednak jeśli chodzi o sen jest dla nich ciężej wyciszyć się i zasnąć. Aby pomóc maluszkowi przygotować się do snu polecam ograniczyć ekscytujące zabawy wieczorem, a skupić się na spokojnych i wyciszających. Kąpiel, masaż i książeczka przy lampce nocnej przed snem są idealnym narzędziem do "wygłuszania" bodźców po ekscytującym dniu.
Pozdrawiam.