Czy przesuwanie się jądra miażdżystego będzie prowadzić do powiększania się wypukliny?

Witam serdecznie! Mam 39 lat. Od 10 miesięcy borykam się z dolegliwościami dolnego odcinka kręgosłupa. W początkowym etapie ból był ostry i unieruchomił mnie na ok. 1 tydzień, następnie objawy złagodniały i obecnie polegają na rwie obu pośladków i ud (przy siedzeniu) oraz sztywności i bólu w dole kręgosłupa przy skłonach. Brak jest innych objawów neurologicznych (co potwierdził neurolog jeszcze przed wykonaniem rezonansu). Obecnie jestem po rezonansie magnetycznym, którego wyniki poniżej: Badanie wykonano w sekwencji SE FSE uzyskując obrazy T1- i T2- zależne w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej. Lordoza kręgosłupa lędźwiowego spłycona. Sygnały z trzonów kręgowych obrazują się typowo. Na poziomach L4-L5 i L5-S1 dehydratacja krążków międzykręgowych. Na poziomach L5-S1 wypuklina jądra miażdżystego tylna-centralna z impresją na worek oponowy na głębokość 9 mm. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego nie wykazuje obecności ognisk o patologicznym sygnale. Proszę o interpretację wyników oraz odpowiedź na następujące pytania: 1. Czy doszło do przerwania pierścienia włóknistego? 2. Czy ryzyko rozlania jądra jest wysokie? 3. Czy są wskazania do wykonania operacji? 4. Czy przy zmieniającym się trybie życia dolegliwości mogą ustąpić oraz czy przy tych rozmiarach wypuklina z czasem może się nieco wchłonąć? 5. Czy terapia manualna, myślę tu o chiropraktyce może pomóc w moim schorzeniu? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

39 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przytoczony wynik badania obrazowego przemawia za masywnymi zmianami zwyrodnieniowymi odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Opisywane dolegliwości są jedynie manifestacją choroby zwyrodnieniowej.
Dokładnych odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie może udzielić Panu jedynie lekarz neurochirurg. Sam opis nie jest wystarczający do kwalifikacji do zabiegu ani ordynowania właściwego leczenia.

W całym opisie nie znajduję informacji na temat przerwania pierścienia włóknistego. Choroba zwyrodnieniowa ma tendencję do pogłębiania się w czasie. Dalsze przesuwanie się jądra miażdżystego będzie prowadzić do powiększania się wypukliny i nasilania się kolejnych objawów chorobowych. Proces ten może zahamować jedynie podjęcie odpowiednich środków leczniczych. Te, jak wspomniałam wcześniej może zlecić Panu neurolog albo ortopeda. Podjęcie fizykoterapii oraz terapii manualnej może spowodować częściowe wycofanie zmian.
Tak jak wspomniałam wcześniej, decyzję o ewentualnej operacji podejmuje lekarz neurochirurg. Bezpośrednimi wskazaniami do leczenia operacyjnego są bóle bez możliwości ułożenia się w pozycji, w której dochodziłoby do zmniejszenia dolegliwości,porażenia mięśni kończyn dolnych oraz zaburzenia mikcji i defekacji.

Pozdrawiam