Czy rezygnacja z glutenu i laktozy bez żadnych badań jest bezpieczna?

Witam. Od 7 lat choruję na Hashioto. Odwiedziłam już wiele specjalistów, jednak dopiero ostatnio endokrynolog powiedział mi, abym zrezygnowała z glutenu i laktozy. Nie zlecił mi jednak żadnych badań w tym kierunku. Czy rezygnacja z glutenu i laktozy bez żadnych badań jest bezpieczna. Jakie ewentualne badania mogę wykonać w tym kierunku oraz do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić? Proszę o radę i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,
przy Hashimoto zaleca się nieco ograniczyć gluten ale uważam, że nie musi Pani z niego całkowicie rezygnować. Panuje dziwna moda na eliminację glutenu i laktozy. Jeżel nie czuje się Pani źle po wypiciu zwykłego mleka czy zjedzeniu białego pieczywa to nie ma Pani nietolerancji, więc testy nie są konieczne. Według mnie to tylko wydawanie pieniędzy. Nie mniej jednak przy problemach z tarczycą proszę nieco ograniczyć gluten.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk