Jak objawia się uczulenie na gluten i laktozę

Jak objawia sie uczulenie na gluten lub laktoze? Czy wystepuje ono jedynie u dzieci, czy takze u osób dorosłych? Za pomoca jakich badań mozna je wykryc? I czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak bóle brzucha, biegunki, przelewanie w żoładku ustana po odstawieniu produktów zawierajcych własnie gluten lub laktoze?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeśli po spożyciu produktu zawierającego laktozę lub gluten po ok. 30 minutach do 2 godzin wystąpią objawy nudności, skurczów bólowych, wzdęcia oraz biegunka, to prawdopodobnie mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową na te składniki. Intensywność objawów może być różna u wielu osób i zależy od ilości skonsumowanej laktozy/glutenu.Dieta eliminacyjna może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. W celu diagnostyki laboratoryjnej choroby proszę zgłosić się do gastrologa.