Czy są bakterie, które mogą być neurotoksyczne?

Witam od roku 2011 (tak wiem długo) odczuwam objaw zwany depersonalizacją. Czasami odczucie to miało miejsce epizodycznie ale od 3-4 lat jest już to praktycznie na porządku dziennym. Z informacji wyczytanych w internecie wyszukałem że jest to objaw psychopatologiczny. Zapisałem się do psychiatry ale moje obawy są inne. Czy są bakterie które mogą być neurotoksyczne bo przy okazjonalnym leczeniu metronidazolem zapalenie żołądka odczułem poprawę w sferze "psychicznej". Ogólnie chodzi mi o to czy lekarz psychiatra przed wdrożeniem leczenia może sprawdzić czy nie jest to wywołane czynnikami zewnętrznymi jak np.bakterie,toksyny,pasożyty etc.? Z góry dziękuje za pomoc. Damian

Lek. Paweł Szadkowski

Depersonalizacja występująca od takiego czasu nie ma raczej związku z zakażeniem czy intoksykacją, a poprawa stanu psychicznego przy leczeniu metronidazolem była raczej koincydencją. Przed i w trakcie leczenia psychiatrycznego warto oczywiście poddać się ogólnemu badaniu internistycznemu i wykonać podstawowe badania. Jest to jednak nieskompilkowana diagnostyka w ramach poradni lekarza rodzinnego.