Czy skuteczność antykoncepcji jest zachowana mimo biegunki?

Witam! Od ponad dwóch lat regularnie o 21:00 przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Vibin. Od piątku zmagałam się z lekkim zatruciem pokarmowym, bez wymiotów. W piątek jedynie bolał mnie żołądek, w sobotę od wczesnego popołudnia miałam lekką biegunkę, która wieczorem była dość intensywna i zelżała po przyjęciu Loperamidu. Znam treść ulotki, dlatego aby nie wydalić tabletki antykoncepcyjnej, wzięłam ją dopiero przed spaniem, w nocy nie wstawałam. W niedzielę podobna sytuacja, objawy zatrucia mniej dotkliwe, ale tabletkę również wzięłam dopiero przed snem. W sobotę i niedzielę miały miejsce stosunki z zakończeniem w prezerwatywie. Czy skuteczność antykoncepcji jest zachowana? Czy sam fakt biegunki osłabia działanie tabletek? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o ile zażycie pigułki w późniejszej godzinie w celu dopilnowania, by hormony się wchłonęły, jest działaniem rozsądnym i poprawnym, o tyle należy liczyć się z tym, że biegunka w poprzednich dniach mogła wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Przyjmuje się, że jeżeli biegunka nastąpiła wcześniej niż po upływie 4 godzin od zażycia pigułki, to wskazane jest zażycie dodatkowej tabletki. Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-zaraz-po-zazyciu-tabletki.

Ponieważ jednak nie wspomina Pani, w którym tygodniu cyklu wystąpiło to zatrucie pokarmowe, to trudno z całą pewnością domniemywać, czy ochrona przed ciążą została zachowana. Bardzo prawdopodobne, że nie ma Pani powodu do obaw, na wszelki wypadek jednak sugerowałabym zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy przez najbliższe 7 dni od epizodu pierwszej biegunki (gdyż przy kolejnych zadbała Pani o przesunięcie godzin przyjmowaniu leku).

Więcej o antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.