Czy stosowanie środków przeczyszczających może mieć coś wspólnego z wypadaniem włosów?

Chciałabym się dowiedzieć, czy długotrwałe i regularne stosowanie środków przeczyszczających może mieć wpływ i powodować wypadanie włosów. Zaznaczam, iż nie stosuję drastycznych diet odchudzających. Branie tych środków to efekt wieloletnich kłopotów trawiennych.

ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających może upośledzać wchłanianie pokarmów w jelicie, a co za tym idzie powodować przewlekły niedobór witamin, minerałów, substancji odżywczych, ważnych dla zdrowia pierwiastków (np. żelaza). Powinien Pan/Pani odwiedzić lekarza, który zleci wykonanie podstawowych badań krwii (np. morfologii celem wykluczenia anemii). Radzę również poprosić o skierowanie do gastrologa, gdyż środki przeczyszczające działają uzależniająco w tym sensie, iż niejako przyzwyczajają jelito do swojej obecności i w pewnym momencie zaczynają być przez to niezbędne.