Czy taka długość cyklu jest normalna?

Witam. Od kiedy pamiętam mój cykl był dłuższy niż moich koleżanek. Po wizytach u ginekologa jedyną opcję jaką dostałam były tabletki antykoncepcyjne i regulowała moje dni. Niestety po tabletkach jestem nieznośna i czasami mnie mdli. Odstawiłam tabletki jak i plastry. Na razie nie stosuje żadnej antykoncepcji hormonalnej a mój cykl ma 35 dni. Czy to normalne? Co powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani długość cyklu mieści się w granicach normy, która zazwyczaj mówi o 21-35 dniach jako prawidłowej długości cyklu menstruacyjnego. Jeżeli zatem ginekolog nie zdiagnozował u Pani żadnej patologii w obrębie narządu rodnego, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy.

Jeżeli jest Pani mimo wszystko zaniepokojona sugeruję wykonanie badań hormonalnych, które mogą ujawnić ewentualne zaburzenia hormonalne. Najczęściej badaniu podlegają: gonadotropiny FH i LSH, testosteron i androstedion, a także estradiol. Te badania wykonuje się między 3. a 5. dniem cyklu. Warto również wziąć pod lupę hormony tarczycy – na początek wystarczy podstawowa morfologia z oznaczeniem poziomu TSH. Zachęcam do lektury artykułu: https://parenting.pl/zaburzenia-cyklu-menstruacyjnego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.