Czy taki codzienny puls w moim przypadku jest normalny?

Witam! Kilka miesięcy temu przechodziłem silną nerwicę co wiązało się z atakami szybkiego tętna nawet do 150 unm, nerwicę powoli mam już oswojoną natomiast została kwestia pulsu. Przez okres ok 2 tyg miałem puls na poziomie 100-114unm non stop konsultacji kardiologicznej, wykonaniu Holtera, echo, 10xekg, i badań krwi dowiedziałem się że serce jest zdrowe, lekarz zalecił brać lek concor cor 2.5mg po ok 3tyg kuracji puls spadł do ok 80-85udm, jednakże brałem tylko połowę tabletki ponieważ okrutnie się po nich czułem non stop bóle głowy i senność. Odstawiłem stopniowo ten lek i udałem się na konsultację do innego Kardiologia który znów stwierdził że serce jest zdrowe ale zaleca więcej ruchu od tej pory ćwiczyłem i mój puls od ponad 2 miesięcy mieści się w przedziale 72-85unm i tutaj moje pytanie czy taki puls jest prawidłowy na dłuższą metę czy jednak powinienem stosować przypisany przez drugiego Kardiologia biblock 2.5mg ( Pani doktor powiedziała abym stosował go doraźnie w przypadku ataków szybkiego pulsu) a takie ataki niestety się zdarzają i bez żadnej konkretnej przyczyny serce potrafi bić w przedziale 85-105, zauważyłem też iż bardzo długo serce powraca do wolniejsze rytmu po wysiłku fizycznym lub np jeździe na motocyklu której towarzyszy adrenalina. Tak naprawdę dopiero sen i odpoczynek łagodzi jego pracę. Przechodząc do Meritum moje pytanie brzmi czy zaistniałych okolicznościach puls codzienny na poziomie 75-85 jest normalny czy powinienem wdrożyć leczenie? Bardzo przepraszam za tak długi wywód ale chciałem przedstawić sytuację jak najszerzej Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam miło,
1. Nie pisze Pan jaka to nerwica co byłoby bardzo ważną informacją,
poza tym nerwicy się tak łatwo nie oswaja. Z tego co Pan pisze wynika mianowicie raczej, że nie jest oswojona.
2. Za normalny puls u dorosłego człowieka uważa się
puls 60 -100 upm. Optymalny puls to 70-75
U tzw. młodego dorosłego często występuje puls 75-85 co też uważa się za normalne.
3. Powolny, drugotrwały powrót do normalnego pulsu po wysiłku świadczyć może o słabej kondycji fizycznej.
4. Podskoczenie pulsu, może być spowodowane obok wysiłku także wyskim poziomem stresu lub częstymi pikami stresu.
5. Tzw. Hormony Stresu to Adrenalina, i Kortyzol.
Podwyższony poziom adrenaliny może powodować zaburzenia tętna, a także częstoskurcz oraz zakłócać gospodarkę potasem.
Kortyzol jest nazywany "hormonem zabójcą".

Reasumując: ograniczyłbym na Pana miejsu zajęcia powodujące wydzielanie tych hormonów, poprawił kondycję fizyczną,
zbadał poziom stresu metodą HRV i skonsultował dobrego psychoterapeutę w sprawie nerwicy.
W razie zarejestrowanie się do mnie na wizytę proszę przynieść wydruk tej korespondencji. Pozdrawiam